0265-484.113      0265-484.114
  chetani@cjmures.ro

AU FOST APROBAȚI BANII PENTRU APA POTABILĂ DIN GRINDENI ȘI INFRASTRUCTURA RUTIERĂ DIN COMUNĂ

Conform comunicării primite din partea Ministerului Dezvoltării Regionale, Administrației Publice și Fondurilor Europene comuna noastră beneficiază de finanțare prin PNDL 2017-2020 pentru obiectivele :

„Înființarea sistemului de alimentare cu apă potabilă a satului Grindeni, comuna Chețani, cu valoarea alocată din bugetul de stat de 3.723.232 lei”

„Îmbunătățirea infrastructurii rutiere în comuna Chețani cu valoarea alocată din bugetul de stat de 6.635.787,48 lei”.

Sumele sunt alocate prin OMDRAPFE nr. 3698/18.07.2017.

Documentația completă ( tehnico-economică, deviz general, acte administrative) referitoare la aceste obiective urmează a fi elaborată și transmisă MDRAPFE, până la 31 octombrie.

Este o mare realizare, atât pentru mine personal, cât și pentru întreg colectivul primăriei, implicat în obținerea acestei finanțări. De asemenea, subliniez meritul consilierului pe probleme de achiziții Ciprian Turdean. LE MULȚUMESC TUTUROR!

Primar Emil Florin Mocan

Hădăreni – Parc și teren de joacă

Frumoasă, utilă și binevenită este noua stație pentru călători.

Primind și marcajele necesare și întovărășită de o mare de flori, parcarea din centrul comunei este o adevărată carte de vizită!

Stația de epurare ape uzate – obiectiv de finalizat la sfârșitul anului 2017

Decolmatarea pârâului Grindeni

Amenajare interioară, branșare apă, canalizare la vestiarul echipei de fotbal din Chețani.

Proiectul „Înființarea sistemului de alimentare cu apă potabilă a satului Grindeni, comuna Chețani, județul Mureș”

Proiectul „Construire școală gimnazială 10 clase, comuna Chețani, județul Mureș”

Pe 20 aprilie 2017, a fost realizată de către reprezentanții Agenției pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) vizita în teren pentru observarea condițiilor pe care Comuna Chețani le îndeplinește în vederea accesării unei finanțări nerambursabile ce are ca obiect modernizarea unui număr de 19 străzi din localitate. Dar, primarul Emil Florin Mocan nu înțelege să conteze doar pe granturi. Astfel au fost demarate și executate lucrări la drumurile de exploatare și capela mortuară din Hădăreni. S-au drenat, grederuit și pietruit drumuri precum acelea din zona Coroș, Giurgiș și drumul Martocii.

La capela mortuară din Hădăreni au fost demarate lucrările de conectare la rețeaua de apă.

Vă prezentăm instantanee din aceste lucrări.